A Cigány Tudományos és Identitásőrző Szövetség azzal a céllal alakult meg, hogy a magyarországi cigányság helyzetét megváltoztassa,jobbítsa a cigányság társadalmi,kulturális és gazdasági integrációját, felgyorsítsa a romák társadalmi elismertségét.
Célja, hogy felgyorsítsa a cigányság társadalmi, kulturális és gazdasági integrációját, és egyben hozzájáruljon a cigányokról alkotott kép pozitív irányú átalakulásához.
A CTISZ maga köré kívánja gyűjteni mindazon cigány és nem cigány származású értelmiségieket, akik a fenti cél megvalósításával egyetértenek, s munkásságukkal hozzájárulnak egy demokratikus, a kisebbségek - így a cigányság identitását és jogait-, tiszteletben tartó társadalompolitika kialakításához. Programjaiban nagy figyelmet szentel a hátrányos helyzetű fiatalok rehabilitációjának, képzésének.
A kulturális ismeretterjesztés terén, fő feladatának tekinti a cigányság sajátos kultúrájának minél szélesebb körben való népszerűsítését, és annak elismertetését, hogy a cigányság kultúrája, zenéje, tánca, kézművessége, szokásai, érzelem- és hiedelemvilága az emberiség közös kultúrájának egyenrangú alkotóeleme.
Mivel a cigányság az elmúlt évszázadok során nem rendelkezett írásbeli kultúrával: a CTISZ a szóbeliség révén megőrzött ismeretanyag feldolgozása és megmentése érdekében könyveket ad ki, CD-t, CD-ROM-ot jelentet meg, dokumentumfilmeket és irodalmi műsorokat készít.
Tevékenységében kiemelten szerepel a roma népismeret és néptörténet, valamint az anyanyelv ápolása. (Cigány szerzők irodalmi alkotásai magyar és lovári nyelven, műfordításkötetek, romológiai, történeti és szociális témákat feldolgozó ismeretterjesztő kiadványok, tanulmánykötetek, cigány-magyar szótárak, és nyelvtankönyvek, a cigány honismereti oktatást segítő pedagógiai kiadványok.)
Kiadói tevékenysége mellett a CTISZ irodalmi, hagyományőrző és pedagógiai rendezvényeket, közéleti fórumokat, táborokat és tudományos tanácskozásokat szervez.
Céljai elérése érdekében a CTISZ fontosnak tartja a romák képviseletével foglalkozó nemzetközi szervezetekkel való folyamatos együttműködés kiépítését és ápolását.